Usłyszałam, że choruję na ChAD
Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Choroby Afektywnej Dwubiegunowej dzisiejszy wpis chciałabym poświęcić właśnie tej chorobie. Nie tyle tej chorobie, a osobom, które jej doświadczają.
Czym jest ChAD
Przede wszystkim ChAD jest trudną chorobą, na którą nakładają się epizody depresyjne oraz mani/hipomanii. Na swoim instagramowym koncie obserwuję wiele profili, które pokazują swoją codzienność z chorobą afektywną dwubiegunową. Przełamują tabu i eliminują mity.
Usłyszałam rozpoznanie ChAD
W czasie pierwszych wizyt u lekarza psychiatry usłyszałam, że podejrzewa u mnie ChAD.
Co czułam? Lęk, przerażenie, załamanie. Początkowo słyszałam, że mam depresję. Po tej diagnozie się załamałam, bo sądziłam, że to mnie nie dotyczy. Na kolejnej wizycie usłyszałam podejrzenie ChAD i dostałam stabilizatory nastroju. Uwierzyłam lekarzowi, że to ChAD, jednak nie zgadzało mi się to… Czytałam w Internecie, czym jest dwubiegunówka i objawy nie pokrywały się z tym, czego doświadczałam.
To jednak nie jest ChAD
Przez kilka tygodni wierzyłam w to, że mam ChAD. Poszłam do innego lekarza psychiatry. Powiedziała, że za szybko zostały wysnute wnioski o ChAD, dostałam do przeczytania poradnik dla osób zmagających się z tą chorobą i miałam wypisać wszystko, z czym się zgadzam. Choroba Afektywna Dwubiegunowa została wykluczona. Po kilkunastu miesiącach dostałam wgląd do swojej dokumentacji medycznej. Nie ma w niej słowa o ChAD. Co innego zostało mi przekazane, a co innego zapisane w kartotece.
Jednak nie o mnie ma być dzisiejszy wpis
Dzisiaj szczególnie zwracamy uwagę na osoby zmagające się z chorobą afektywną dwubiegunową. Dzięki mojej internetowej działalności na Instagramie poznałam kilka osób zmagających się z zaburzeniami psychicznymi. Mamy podobną misję – pokazujemy, że zaburzenia psychiczne nie są czymś „nienormalnym” to są choroby, które trzeba leczyć. Pokazujemy również naszą codzienność.
Jak to jest usłyszeć rozpoznanie – ChAD
Dla mnie to było niełatwe doświadczenie. Żadna diagnoza nie była dla mnie łatwa do przyjęcia, a jak było u innych?
Co czułaś, gdy dowiedziałaś się, że zmagasz się z ChAD?
Nie było to dla mnie zaskoczeniem, bo już od dawna podejrzewałam ChAD, po prostu to się potwierdziło. Czułam jednocześnie lęk i nadzieję na odpowiednio dobrane leczenie – wcześniej, kilka lat leczyłam się na depresję.
Czy masz inne rozpoznania?
Nieprawidłowo kształtującą się osobowość (spełniam kryteria rozpoznania zaburzenia osobowości, ale jestem za młoda żeby je stwierdzić)
Co zmieniło w Twoim życiu to rozpoznanie?
Odpowiednio dobrane leki, większa wyrozumiałość do siebie, wiem skąd się biorą u mnie „dołki” i „górki”
Co chciałabyś powiedzieć osobom zmagającym się z ChAD?
Szczerze nie wiem, mam diagnozę od niedawna. Myślę, że oprócz leków warto chodzić na terapię.
Co chciałabyś powiedzieć osobom, które nie mają doświadczenia z ChAD?
To normalna choroba, osoby z ChAD nie są agresywne, dziwne, niebezpieczne. Poczytajcie, na czym to polega, jak nie wiecie to zapytajcie.
Zapraszam na profil @jesienny_duszek – chętnie odpowie na Wasze pytania i więcej dowiecie się obserwując profil!
Czy rozpoznanie ChAD zmienia życie?
Odpowiedzieć na moje pytania zechciała również @pluszowa.idealistka. Podzieliła się ze mną swoimi doświadczeniami związanymi z chorobą.
Co czułaś, gdy dowiedziałaś się, że zmagasz się z ChAD?
Przede wszystkim ogromny lęk i strach. Do tego doszło poczucie, że zniknęłam i stałam się inną osobą. Pojawiło się też wyparcie i czasem chciało mi się śmiać. Jednak wynikało to ze strachu. Życie wywróciło się o 180 stopni i nie wiedziałam czy sobie poradzę.
Czy masz inne rozpoznania?
Nie mam innych rozpoznań. Na razie mam rozpoznanie stanów mieszanych.
Czy zanim dowiedziałaś się o ChAD to miałaś inne rozpoznania?
Miałam wcześniej rozpoznanie stanów lękowych i depresyjnych. Brałam leki przeciwdepresyjne.
Co zmieniło w Twoim życiu to rozpoznanie?
Rozpoznanie ChAD bardzo zmieniło moje życie. Przede wszystkim zaczęłam bardziej o siebie dbać, edukować się na temat choroby i chcę pomagać ludziom w kryzysie psychicznym. Przewartościowałam swoje życie, ważne jest moje zdrowie, dlatego nie dopuszczam do siebie toksycznych ludzi i trzymam ich na dystans. Zakończyłam pewne znajomości, które mi nie służyły i otaczam się teraz ludźmi, którzy mają podobny światopogląd. Stałam się bardziej empatyczna i myślę, że lepiej rozumiem ludzi. Poprawiły mi się relacje rodzinne i szczerze rozmawiam z rodzicami. Nie są dla mnie ważne rzeczy materialne. Można bez nich żyć
Co chciałabyś powiedzieć osobom zmagającym się z ChAD?
Chciałabym powiedzieć, że nie są sami i ten czas przeminie. To tylko dodatkowe doświadczenie w życiu, z którego można wyciągnąć pozytywne rzeczy. Żeby nie przejmowali się tym, co zrobili w manii, bo to był tylko nieznaczący moment. To nie będzie się liczyło za 5 lat. I żeby nie skupiali się na chorobie, tylko na zdrowieniu.
Co chciałabyś powiedzieć osobom, które nie mają doświadczenia z ChAD?
A osobom niemającym doświadczenia z ChAD powiedziałabym, że mają obok siebie bardzo wartościową osobę, której załamało się życie. I należy ją wspierać, bo ważne jest to żeby funkcjonowała w życiu społecznym. Dzięki temu może dojść po długotrwałej remisji. Żeby nie zapominali też o sobie i nie skupiali całej uwagi na chorym, ale mieli swoje życie.
Na profilu @pluszowa.idealistka znajdziecie bipolarne rozkminy i ciekawostki na temat zdrowia psychicznego.
Choroba Afektywna Dwubiegunowa nie jest łatwa do rozpoznania. Nie jest też łatwo z nią żyć. Należy ją jednak leczyć. Niezależnie od Twojego rozpoznania – jesteś wartościowym człowiekiem! I pamiętaj – psychoterapia i farmakoterapia to nie jest wstyd.
Wiele instagramowych kont wspiera osoby zmagające się z ChAD – sprawdźcie #biegunwsparcia. Polskie Stowarzyszenie Studentów i Absolwentów Psychologii we Wrocławiu drugi rok z rzędu przeprowadza instagramową akcję, która jest wyrazem solidarności z osobami chorującymi na chorobę afektywną dwubiegunową.
Najnowsze komentarze